Zdecydowane zwycięstwo naszych uczniów w Turnieju „Budowlanek”

Uczestniczące w II Turnieju Szkół Budowlanych w Kartuzach, szkoły z Gdańska i Gdyni, musiały ustąpić pierwszeństwa Kaszubom. Bezkonkurencyjni we wszystkich konkurencjach byli bowiem przyszli budowlańcy z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Kościerzynie, zaś gospodarze z Kartuz po wygraniu ostatniej dyscypliny jaką było przeciąganie liny, mogli cieszyć się tytułem wicemistrzów turnieju.

Podczas turnieju rywalizowały ze sobą cztery pomorskie szkoły, edukujące przyszłych budowlańców – Zespół Szkół Budowlanych w Gdyni, Powiatowy Zespół Szkół Nr 2 z Kościerzyny, Państwowe Szkoły Budownictwa z Gdańska oraz w roli gospodarzy – Zespół Szkół Technicznych w Kartuzach.

Wszystkie placówki wystawiły zespoły, które zmierzyły się w czterech konkurencjach. Składy trzeba było dobrać tak, by drużyna łączyła w sobie wiedzę teoretyczną z zakresu budownictwa, umiejętności praktyczne, sprawność fizyczną oraz znajomość zasad pierwszej pomocy.

W pierwszej kolejności uczestnicy przystąpili do wypełnienia testu wiedzy, by zaraz potem zaprezentować przed komisją w jakim stopniu opanowali tynkowanie. Liczył się nie tylko czas, ale i dokładność wykonania zadania. W czasie gdy część drużyny musiała wykazać się praktycznymi umiejętnościami z zakresu budownictwa, ich koledzy rywalizowali na boisku w meczach koszykówki.

Ostatnim elementem turnieju była pierwsza pomoc na budowie. Konkurencja miała na celu sprawdzenie znajomości zasad bhp i udzielania pierwszej pomocy, w przypadku realnego zagrożenia na placu budowy. W roli sędziów wystąpili strażacy z PSP Kartuzy, którzy nadzorowali zmagania uczniów pomorskich techników.

Suma zdobytych punktów wyłoniła najlepszą szkołę budowlaną w regionie, a został nią Powiatowy Zespół nr 2 w Kościerzynie. Drugie miejsce przypadło gospodarzom – reprezentantom Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach, a na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie Państwowej Szkoły Budownictwa w Gdańsku.

Autor: MSz
Źródło: