Technikum nr 2 prawie najlepsze na Pomorzu!

yut

Znane są już wyniki XV Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Rzeczpospolitej oraz Perspektyw. Kościerskie placówki wypadły w nim całkiem nieźle. Najlepsze z naszych liceów ogólnokształcących, I LO im. Józefa Wybickiego, zostało sklasyfikowane na 23 miejscu w województwie, natomiast Technikum nr 2 w PZS nr 2 im. KEN przypadło miejsce drugie wśród wszystkich pomorskich techników!

Ranking Rzeczpospolitej i Perspektyw tworzony jest od 15 lat. Początkowo brane były w nim pod uwagę jedynie wyniki uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. W ostatnich latach kryterium oceny rozszerzono jednak także o wyniki matur, i to zarówno z przedmiotów obowiązkowych jak i dodatkowych, a także opinię kadry akademickiej na temat absolwentów poszczególnych szkół. To dało pełny i najbardziej wiarygodny obraz jakości nauczania w wybranych placówkach.

W województwie pomorskim czołowe role odgrywają placówki z Trójmiasta. W pierwszej dziesiątce najlepszych ogólniaków znalazło się pięć szkół z Gdańska i Gdyni. Kościerzyna nie załapała się co prawda do elity, ale 23 miejsce I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego to z pewnością wynik przyzwoity. Tym bardziej, że w stosunku do identycznego rankingu za rok 2011, szkoła ta sklasyfikowana została o trzy pozycje wyżej. W skali kraju to jednak wciąż odległe 333 miejsce.

Zdecydowanie wyżej cenione są kościerskie technika. Szczególne powody do dumy ma Technikum nr 2 w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. KEN, które według autorów zestawienia zasłużyło na miano drugiego najlepszego technikum w całym województwie! To niewątpliwie ogromny sukces szkoły, uczniów i grona pedagogicznego.

Już przed rokiem Technikum nr 2 zyskało uznanie plasując się na miejscu siódmym. Tym razem lepsze okazało się tylko Technikum Hotelarskie z Gdyni. W skali kraju, szkoła z Kościerzyny sklasyfikowana została na miejscu 92. Ranking objął również Technikum nr 1 w Powiatowym ZS nr 1 w Kościerzynie, które znalazło się na miejscu 38 w skali województwa (27 lokata przed rokiem), ale poza czołową 250 w kraju.

Bartłomiej Gruba

Artykuł ukazał się na stronie kościerski.info dnia 11 stycznia 2013 r.

Ranking Techników – Województwo Pomorskie
Podrankink Zawodowy Techników 2013